گذار به هفته کاری 4 روزه با   هوش مصنوعی

در طول ۸۵ سال گذشته تغییرات زیادی رخ نداده، اما حالا که تکنولوژی، بهره‌‌‌وری را بهبود بخشیده و هوش مصنوعی به کمک انسان آمده تا به حداکثر توانایی خود دست ‌‌‌یابد، دیگر اگر و امایی درباره هفته چهار روزه وجود ندارد و حالا به جای بحث «اگر و شاید»، صرفا بحث «زمان» فراگیری مطرح است. در حال حاضر، تقریبا یک‌سوم شرکت‌های بزرگ ایالات متحده مشغول بررسی برنامه‌‌‌های کاری جدید، مانند هفته کاری چهار روزه یا چهار و نیم روزه هستند.  طبق نظرسنجی اخیر KPMG از مدیران عامل، کارکنان نیز خواستار تغییر زمان و مکان و میزان کار خود هستند.  همین سال گذشته، اتحادیه کارگران خودروسازی اعلام کرد که قصد دارد برای هفته کاری چهار روزه و ۳۲ ساعته فشار بیاورد. نسل جوان‌‌‌تر هم اعلام کرده که به جای عناوین شغلی پر زرق و برق و حقوق‌‌‌های بالا، به دنبال انعطاف‌‌‌پذیری و آزادی هستند.  همه این‌‌‌ها را به این واقعیت اضافه کنید که احتمالا با کمبود نیروی کار مواجه خواهیم شد، چون هوش مصنوعی تا سال ۲۰۳۶ نیم میلیارد شغل جدید ایجاد خواهد کرد. پس کارفرمایان با یک معضل جدی مواجهند. یا باید با خواست کارکنان برای ساعات کاری کمتر راه بیایند یا در گردونه مسابقه عقب بمانند.

 تکیه به هوش مصنوعی

هفته کاری چهار روزه پیش‌‌‌رو برای مدیران سوالات جدیدی درباره بهره‌‌‌وری، خروجی و نتایج به همراه خواهد داشت. از کجا بدانم که کارکنان من با کار کمتر، همان سطح نتایج یا حتی بهتر از آن را تولید می‌‌‌کنند؟ خبر خوب این است که با پررنگ‌‌‌تر شدن نقش هوش مصنوعی در محل کار، مدیران می‌توانند از ابزارهای هوش مصنوعی برای بازطراحی نحوه کار استفاده کنند تا بتوانیم در زمان کمتر کار بیشتری انجام دهیم. برای آنهایی که در آستانه پذیرش هفته کاری چهار روزه هستند، سه راه وجود دارد که با تکیه بر هوش مصنوعی می‌توانند گذار موفقی را تجربه کنند.

۱- کارهای اداری را به بات‌‌‌ها بسپارید

ابزارهای هوش مصنوعی قدرت انجام بسیاری از کارهای اداری، انتقالی و دستی را دارند و همین وقت افراد را خالی می‌‌‌کند تا به کارهای خلاقانه‌‌‌تری بپردازند. تحقیقات موسسه مکنزی نشان می‌‌‌دهد که با هوش مصنوعی مولد می‌توان تا ۳۰‌درصد از کار روزانه امروز را به صورت خودکار انجام داد. این ابزارهای هوش مصنوعی می‌توانند وظایف مختلفی از جمله وارد کردن داده، برنامه‌‌‌ریزی و پشتیبانی مشتری را انجام دهند. فقط خودکارسازی رسیدگی به درخواست مرخصی و تغییرات برنامه کاری می‌تواند تاثیر قابل‌توجهی در کاهش کارهای روتین روزانه داشته باشد و اتفاقا روبات‌‌‌ها برای این کار گزینه‌‌‌های بهتری هستند، چون هنگام بررسی تقاضاها می‌توانند طیف بسیار وسیع‌‌‌تری از متغیرها را در نظر بگیرند. با واگذاری کارهای تکراری و یکنواخت به ابزارهای هوش مصنوعی کارکنان می‌توانند روی کارهایی تمرکز کنند که نیاز به تفکر خلاق دارد.

۲- از هوش مصنوعی به عنوان دستیار دیجیتال استفاده کنید

هوش مصنوعی مولد می‌تواند مثل یک همکار یا مربی دیجیتال عمل کند و به کارگران بیاموزد چگونه کارآمدتر کار کنند. هوش مصنوعی در جایگاه یک «همراه دیجیتال»، قدرت ارائه کمک و هم‌‌‌فکری لحظه‌‌‌ای به کارکنان را دارد و می‌تواند در انجام وظایف پیچیده و فرآیندهای تصمیم‌گیری به آنها کمک کند. گزارشی از مایکروسافت نشان داد که ۸۵‌درصد از کاربران هوش مصنوعی احساس می‌‌‌کنند این تکنولوژی به آنها کمک کرده تا روی کارهای مهم‌ترشان تمرکز کنند. همچنین می‌تواند مانند یک دستیار دیجیتال عمل کند. به عنوان نمونه می‌تواند برای کسانی که مشکل توجه به جزئیات دارند در بررسی دوباره کار و پیدا کردن اشتباهات موثر باشد؛ یا برای آنهایی که قلم خیلی خوبی ندارند و نوشتن یکی از نقاط قوتشان نیست، می‌تواند لحن ایمیل‌‌‌ها را قبل از ارسال ارزیابی کند. کارکنان می‌توانند با اتکا به هوش مصنوعی در زمان کمتری به همان نتایج، یا حتی نتایج بهتری دست یابند. به این ترتیب هفته کاری چهار روزه نه تنها ممکن که مطلوب می‌شود.

۳- تجربه کار را با هوش مصنوعی شخصی‌‌‌سازی کنید

قدرت واقعی هوش مصنوعی در محیط کار هنگامی آشکار می‌شود که از داده‌‌‌های رفتاری برای شخصی‌‌‌سازی تجربه کاری افراد استفاده کنیم. داده‌‌‌های رفتاری که از طریق ارزیابی دیجیتال به دست می‌‌‌آید و با استفاده از هوش مصنوعی تحلیل می‌شود، اطلاعات مهمی از توانایی‌‌‌ها و ضعف‌‌‌های منحصر به فرد هر فرد و ویژگی‌‌‌های شخصیتی فراهم می‌‌‌کند. ترکیب هوش مصنوعی و داده‌‌‌های رفتاری نحوه کار ما را به کلی تغییر خواهد داد و به افراد اجازه می‌‌‌دهد کارهایی انجام دهند که لذت بیشتری از آن می‌‌‌برند.  یک چیز مشخص است. هوش مصنوعی به افراد کمک می‌‌‌کند بهتر کار کنند و بهره‌‌‌وری‌‌‌شان از همیشه بیشتر باشد. به جای استفاده از این بهره‌‌‌وری افزوده برای انجام کار بیشتر، می‌توانیم با اشتراک‌‌‌گذاری ثروت چیزی به افراد بدهیم که نمی‌توانند مقدار بیشتری از آن تولید کنند و این چیزی نیست به جز زمان. ما در حال ورود به عصری هستیم که تکنولوژی دیگر صرفا یک ابزار نیست، بلکه پلی‌‌‌ است که افراد را به اهدافشان متصل می‌‌‌کند، پتانسیل انسان‌‌‌ها را شکوفا می‌‌‌کند و آینده‌‌‌ مرفه‌‌‌تری برای همه ما می‌‌‌سازد.

منبع: Fast Company