Untitled-7 copy

قیمت پایه محصولات پلیمری و شیمیایی برای عرضه در رینگ فیزیکی بورس‌کالای ایران در شرایطی اعلام شد که نرخ حواله ارز در بازار مبادله به‌‌‌عنوان نرخ ارز معیار در تعیین قیمت پایه عمده محصولات این رینگ تغییری نداشت. با این حال افزایش بهای اغلب محصولات پلیمری و شیمیایی در رینگ جهانی باعث شد تا نرخ‌های پایه افزایشی اعلام شود.

ظرف هفته گذشته نفتا در سقف قیمتی خود در بازه سه‌ماهه یعنی پس از روزهای پایانی اکتبر ۲۰۲۳ نوسان داشت و این موضوع محرک بهای اغلب محصولات پتروشیمی در بازار جهانی شد. نفتا خوراک اصلی بسیاری از واحدهای پلیمری در دنیا بوده، بنابراین بهای این محصولات با آن نوسانی همگرا دارد. اوج‌‌‌گیری بهای نفتا در بازار جهانی زمینه‌‌‌ساز رشد بهای محصولات پلیمری در رینگ جهانی و بازار داخلی شد. با وجود این، ظرف روز پایانی هفته اخیر این محصول که اغلب محصولات پتروشیمی با آن نوسانی همگرا دارد، سقوط ۲٫۵درصدی داشت. در صورتی که ظرف هفته جاری نیز این عقب‌‌‌نشینی قیمتی ادامه‌‌‌دار شود قیمت‌های پایه داخلی از منظر این سیگنال افزایشی می‌شوند.

رقابت در رینگ پلیمرها شدت گرفت؟

ظرف دومین هفته از بهمن‌ماه امسال بالغ بر ۱۱۳‌هزار تن محصولات پلیمری در رینگ فیزیکی بورس‌کالای ایران عرضه شد که برای این محصول تقاضایی بالغ بر ۱۷۹‌هزار تن به ثبت رسید و در نهایت به فروش ۱۰۶‌هزار و ۹۳۵تن محصول از این بازار انجامید.  به این ترتیب ۹۴٫۵‌درصد حجم عرضه‌‌‌ها در این روز مورد معامله قرار گرفت. افزایش انتظارات تورمی باعث رقابت هیجانی در رینگ محصولات پلیمری شد که همچنان قیمت پایه آن براساس نرخ ارز ۲۸‌هزار و ۵۰۰تومانی تعیین می‌شود. در عین حال ناترازی در عرضه و تقاضا در رینگ محصولاتی نظیر پلی‌‌‌پروپیلن‌‌‌ها نیز باعث شد تا متقاضیان این محصولات رقابت‌‌‌های ۲۰ تا ۶۰درصدی برای کسب سهم از این عرضه‌‌‌ها داشته باشند.

بررسی روند معاملات محصولات پلیمری در رینگ فیزیکی بورس‌کالای ایران از آن حکایت دارد که بیشترین رقابت قیمتی برای پلی‌‌‌اتیلن ترفتالات بطری رقم خورده است. متقاضیان این محصول رقابت‌‌‌های سنگین قیمتی از ۱۰۰ تا ۱۱۲درصدی را برای کسب سهم از عرضه این محصول در رینگ فیزیکی بورس‌کالا به ثبت رساندند. افزایش فاصله میان نرخ ارز مورد استفاده در تعیین قیمت پایه و نرخ ارز در بازار آزاد، محرک رقابت قیمتی متقاضیان در این رینگ بود. در حالی که همچنان قیمت پایه چند محصول پلیمری از جمله پلی‌‌‌اتیلن ترفتالات بطری براساس نرخ دلار ۲۸‌هزار و ۵۰۰تومانی تعیین می‌شود، نرخ ارز در بازار آزاد در کانال قیمتی ۵۶‌هزار تومان نوسان داشت و فاصله قیمتی ۹۶درصدی میان نرخ ارز در بازار آزاد و دلار مورد استفاده در تعیین قیمت‌های پایه، عامل اصلی بخش قابل‌توجهی از این رقابت‌‌‌ها بود.

در حالی که رقابت در رینگ پلی‌‌‌اتیلن ترفتالات بطری متاثر از افزایش فاصله میان نرخ ارز در بازار آزاد و نرخ ارز مورد استفاده در تعیین بهای پایه این محصول نسبت به هفته‌‌‌های قبل شدت گرفت، از رقابت در رینگ پلی‌‌‌پروپیلن‌‌‌ها کاسته شد. ظرف دومین هفته از بهمن‌ماه پلی‌‌‌پروپیلن شیمیایی با رقابت ۲۰ تا ۶۳درصدی به فروش رفت. اگرچه رقابت‌‌‌های فعلی برای پلی‌‌‌پروپیلن شیمیایی قابل‌توجه و هیجانی است، اما از میزان رقابت قیمتی متقاضیان نسبت به ماه‌‌‌های گذشته کاسته شده است.  ظرف پاییز امسال کاهش تولید پلی‌‌‌پروپیلن‌‌‌ها در کشور زمینه‌‌‌ساز افت عرضه این محصول شد و به رقابت‌‌‌های قیمتی سنگینی در محدوده ۱۰۰‌درصد در این بازار انجامید. این کاهش تولید و عرضه عمدتا ناشی از چالش تامین خوراک واحدهای پتروشیمی رقم خورد که البته ظرف هفته‌‌‌های اخیر این موضوع تا حد زیادی برطرف شده و رشد عرضه زمینه فروکش رقابت هیجانی در رینگ پلیمرها را فراهم کرده است.  با وجود این، همچنان میزان عرضه و تقاضا برای این محصول متوازن نبوده و همین موضوع به رقابت‌‌‌های ۲۰ تا ۶۰درصدی در این رینگ می‌‌‌انجامد.

قیمت پایه این محصولات زیرگروه پلیمرها براساس نرخ حواله ارز در بازار مبادله که در شرایط کنونی در محدوده ۳۹‌هزار و ۵۰۰تومان نوسان دارد تعیین می‌شود. این در حالی است که متوسط نرخ ارز در بازار آزاد ظرف هفته گذشته در کانال ۵۶‌هزار تومان نوسان داشت و فاصله ۴۱درصدی میان نرخ حواله ارز و ارز در بازار آزاد محرک بخش قابل‌توجهی از رقابت‌‌‌ها در معاملات این محصول بود.

۵۴‌درصد عرضه شیمیایی‌‌‌ها معامله شد

ظرف دومین هفته از بهمن‌ماه امسال بالغ بر ۴۵‌هزار و ۹۰۰تن محصول شیمیایی در رینگ فیزیکی بورس‌کالای ایران عرضه شد که برای این محصول تقاضایی بالغ بر ۳۶‌هزار و ۴۰۰تن به ثبت رسید که در نهایت به فروش ۲۶‌هزار و ۵۶۸تن محصول شیمیایی از این رینگ انجامید. به این ترتیب نسبت حجم معامله به حجم عرضه در رینگ محصولات شیمیایی به ۵۸‌درصد رسید. در حالی که عمده محصولات زیرگروه شیمیایی بدون رقابت یا با رقابت محدود معامله شدند، برای برخی محصولات نیز رقابت هیجانی در این رینگ به ثبت رسید. کریستا ملامین از جمله محصولاتی بود که با رقابت ۱۲۴درصدی به فروش رفت. اسید نیتریک، زایلین و استایرن‌منومر از دیگر کالاهایی بودند که به دلیل برتری تقاضا نسبت به عرضه با رقابت سنگین قیمتی معامله شدند.