فهرست ناوبری برگه ها
فهرست ناوبری دسته ها
چاپ این مطلب

تب و تاب عید و کرونا انگلیسی

زاهدان- ایرنا- بحران ویروس کرونا انگلیسی و خاصیت سرایت‌پذیری و مرگ و میر بالای آن در آستانه سال نو زنگ‌های هشدار مراقبت و تغییر در رفتارهای اجتماعی را به صدا درآورده است که باید با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از گسترش آن جلوگیری کرد.

به گزارش ایرنا اسفندماه از گذشته های دور تاکنون در میان  ایرانیان و سایر فارسی زبانان و ملت های هم فرهنگ با ملت ایران حال و هوای خاصی ایجاد می کند، خانه تکانی، شستشوی خانه و فرش و گلیم، جنب و جوش برای خرید لباس و کفش نو آغاز می شود و با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال حضور مردم در بازارها و خرید شیرینی و آجیل و تهیه و تدارک سفره هفت سین افزایش می یابد.

زوج های جوان به همراه کودکان خردسال‌شان پس از فراغت از خانه تکانی و زیباسازی محیط زندگی خود به یاری پدر و مادر می روند و در خانه تکانی و شستشوی فرش و حیاط خانه کمک می کنند.

پدر بزرگ و مادر بزرگ در میان ولوله و بازی کودکان در تدارک سبزه های نوروزی و کاشت گل و گیاه در باغچه منزل روح و نشاط خاصی به جمع خانوادگی می بخشند.

با تحویل سال نو فرهنگ زیبای صله رحم و دید و بازدیدهای نوروزی آغاز می شود و در هر کوچه و خیابان بوی گل و گیاه و رفت و آمد خانواده‌ها با لباس‌های نو و بازی کودکان و شلوغی سوپرمارکت های محله همراه با جنب و جوش کودکان و نوجوانانی که مشغول خرید با پولهای عیدی حال و هوای وصف ناپذیری پیدا می کنند.

ورود ناگهانی ویروس کرونا از اواخر سال گذشته به یکباره مردم را غافلگیر کرد، سفرهای نوروزی و دید و بازدیدهای عید را به تعطیلی کشاند و مردم را خانه نشین کرد.

این روزها حال و هوای نزدیک شدن به عید و سال جدید همانند سال گذشته که با شوک کرونا همراه بود با نوع جهش یافته و ماندگارتر ویروس انگلیسی مردم را نگران کرده تعریف این ویروس را همه ما از رسانه ها زیاد شنیده‌ایم همان نوع مرگ باری که به گفته کارشناسان وقتی به خانه و محل کار و هرجایی وارد می‌شود مهمان که چه عرض کنم میزبانی می‌شود نامبارک که دست نوازش مرگ بارش را بر سر همه می کشد.

حالا ویروس کرونا انگلیسی که با آمار روز افزونش از خجالت کشورهای مختلف جهان در آمده امسال قصد دارد که سین سلامتی سفرهایمان را به سکوت مرگ بکشاند و این یعنی نه تنها سال ۹۹ عید متفاوتی بود بلکه ۱۴۰۰ عید متفاوت‌تری خواهد بود.

در این گزارش با نظرات شهروندان و متخصصان علوم پزشکی و صاحبنظران علوم انسانی در مورد کرونا انگلیسی و شرایط عید امسال بیشتر آشنا شویم.

مردم از کرونا انگلیسی چه می‌گویند؟

سارا ایزدی دختر جوان دانشجو گفت: خطر کرونا بسیار جدی است به ویژه اینکه این روزها نوع انگلیسی آن قربانیان زیاد می‌گیرد.

وی از ترسی که کرونا انگلیسی در دلش انداخته حرف زد و افزود: هر چند عید نزدیک است اما باید بین «عید و تفریحات» و «سلامتی‌مان» یکی را انتخاب کنیم.

میثم خسروی که در بازار موبایل فروشی به کسب و کار مشغول است گفت: من همیشه از ماسک استفاده می‌کنم حتی در مغازه‌ام علائمی برای فاصله‌گذاری اجتماعی چسبانده‌ام تا شلوغی مغازه باعث ایجاد بیماری برای مراجعان نشود.

از او در مورد کرونا انگلیسی پرسیدم؛ لبخند تلخی زد و  با بیان اینکه نمی‌دانم اگر این ویروس خطرناک در جامعه گسترش پیدا کند چه بلایی بر سرمان می آورد افزود: در چنین شرایطی نه تنها سفر کردن به مصلحت نیست بلکه حتی باید از حضور در مکان های شلوغ پرهیز شود، امیدوارم مسافرت در عید انجام نشود چون همین سفرها موجب چرخش و گسترش ویروس کرونا انگلیسی می شود.

وقتی ازخسروی در مورد  احتمال تعطیل شدن مجدد اصناف در پی شیوع کرونا انگلیسی پرسیدم گفت: فکر کردن به آن خیلی اذیتم می‌کند امیدوارم هموطنان عزیز بگونه ای در مقابل این ویروس عمل کنند که باعث سخت شدن شرایط اقتصادی نشود.

شیده نارویی پرستار بخش بیماران کرونایی در یکی از مراکز درمانی زاهدان که به قول خودش این ویروس او را چندین سال پیرتر کرده است، گفت: مردم باید مراقب باشند با ورود چند بیمار مبتلا به کرونا انگلیسی به  سیستان و بلوچستان زنگ هشدار به صدا درآمده است.

به گفته این پرستار دلسوز ازدحام جمعیت و شلوغی بازارها در اسفند بسیار خطرناک است و می‌تواند عامل مهمی برای موج جدیدی از کرونا در ایام نوروز باشد.

آرزو کریمی پزشک عمومی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: مطمئنا کرونا در ایام نوروز ترسناک‌تر خواهد شد چون با نزدیک شدن به سال جدید افراد زیادی در بازارها  مشغول خرید می‌شوند که قطعا در شیوع کرونا و نوع ویژه انگلیسی آن موثر خواهد بود.

وی ادامه داد: امیدوارم هموطنان عزیز سفرهای نوروز امسال خود را لغو کنند چون هیچ کجا امن نیست و کرونا انگلیسی به شدت می تواند رواج یابد.

عیسی قاسمی که نانوایی نسبتا شلوغی را اداره می‌کرد گفت: ما تمام سعی خود را بکار می گیریم تا پروتکل‌های بهداشتی در نانوایی رعایت شود هر چند در کنار تنور هوا گرم است و ماسک شرایط  تنفس را سخت می‌کند اما اگر باعث بیماری هر کدام از مراجعه کنندگان شویم وجدانمان آسوده نخواهد بود.

این نانوا ادامه داد: کرونا انگلیسی به سیستان و بلوچستان نیز رسیده به همین علت به تمامی مشتریان نانوایی توصیه اکید می شود که از ماسک استفاده کنند.

قاسمی ادامه داد: وقتی شرایط اقتصادی اصناف مناسب نباشد مجبورند مغازه‌ها را باز نگه دارند، مردم باید هنگام حضور در بازار حتما از ماسک استفاده و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند تا آسیبی به خودشان و دیگران وارد نشود، خدا می‌داند در این شلوغی‌های بازارها آیا کسی حواسش به کرونا انگلیسی هست یا نه؟

یکی دیگر از شهروندان که خود را یاسر خداوردی معلم بازنشسته معرفی کرد نیز گفت: دولت باید به شکل جدی در موضوع رفت و آمد و سفرهای عید ورود کند اگر در سال جدید سفرها  ادامه داشته باشد به هیچ عنوان کرونا انگلیسی قابل کنترل نخواهد بود.

وی افزود: همه ما باید تا آمدن واکسن ویروس کرونا صبور باشیم و خدای ناکرده با بی احتیاطی باعث مرگ عزیزان خودمان و کادر درمان نشویم.

راهنمای گردشگری که خواست نامش درج نشود گفت: هر چند با آمدن کرونا شغل من از نخستین مشاغلی بود که به شدت تحت تاثیر قرار گرفت اما برای برون رفت از این شرایط حاضرم سختی اقتصادی را به جان بخرم اما شاهد آمار روز افزون مرگ هم وطنانم نباشم.

وی ادامه داد: متاسفانه بسیاری از تورهای گردشگری حتی در این زمان که کرونا انگلیسی شیوع پیدا کرده مسافران زیادی را به سفرها می برند و در خیلی از موارد پروتکل‌های بهداشتی رعایت نمی شود که این موضوع با آمدن عید شدت خواهد یافت.

هشدار مسوولان؛

معاون امنیتی و انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان در نشست استانی ستاد کرونا گفت: اقدامات پیشگیرانه از شیوع ویروس کرونا در استان ضروری است و نباید به آمدن واکسن اکتفا کرد.

محمدهادی مرعشی افزود: براساس ارزیابی‌های انجام شده ۶۰ درصد مردم سیستان و بلوچستان پیشگیری‌های لازم در زمینه ویروس کرونا را انجام می‌دهند که این کافی نیست.

وی با بیان اینکه اگر با موج جدید ویروس کرونا درگیر شویم عواقب بسیار سنگین و وحشتناک خواهد داشت گفت: تعطیلات نوروز در پیش است اما سلامت بسیار مهمتر و باید در این زمینه به کمک نهادهای دست اندرکار اقدامات لازم را انجام دهیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: از مردم عزیز تقاضا می‌شود در صورت امکان و نداشتن ضرورت در خانه بمانند و چنانچه از خانه بیرون می‌روند اصول بهداشتی و آداب تنفسی را به خوبی رعایت کنند.

دکتر سیدمحمد هاشمی‌شهری بیان کرد: از آنجایی که کشف راه‌های انتقال ویروس کرونا و عوارض ناشی از آن نیازمند گذشت مدت‌زمانی از شیوع و اپیدمی ویروس است و سپس بر اساس یافته‌های علمی رفتار عامل بیماری شناسایی می شود ضروریست شهروندان تمام نکات بهداشتی را رعایت کنند.

وی عادی انگاری را دومین خطر در برخورد با رویدادهای آینده برشمرد و گفت: مردم ما در یکسال اخیر سختی‌ها و مشکلات متعددی را به خاطر انطباق سبک زندگی خود با دستورالعمل‌های بهداشتی متحمل شده‌اند و اعضای نظام بهداشت و درمان هم طبیعتا این دشواری‌ها را درک می‌کنند و تجربه کرده‌اند اما هنوز هم باید به مقاومت خود در برابر این همه گیری ادامه دهیم تا خسارات کمتری داشته باشیم.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به در پیش بودن تعطیلات نوروز ۱۴۰۰ گفت: به عنوان یک اصل کلی و همگانی همه فعالیت‌های جمعی غیرضروری را باید به فرصت مناسب‌تری موکول کرد که مسافرت‌های تفریحی و دورهمی‌های خانوادگی از جمله مهمترین این فعالیت هاست.

 معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان نیز در گفت‌وگو  با خبرنگار ایرنا گفت: تنها راه مقابله با ویروس جهش یافته کرونا رعایت دقیق‌تر پروتکل‌های بهداشتی، استفاده از ماسک، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و حضور پیدا نکردن در تجمعات و دورهمی‌ها است.

دکتر سید مهدی طباطبایی بیان کرد: این ویروس جهش یافته تمامی گروه‌های سنی را درگیر می‌کند و قدرت سرایت بالایی دارد و میزان مرگ و میر نیز در این ویروس بیشتر است.
وی رعایت قرنطینه خانگی برای افراد مبتلا و قرنطینه معکوس را بزرگترین کلید خروج از ویروس کرونا انگلیسی عنوان کرد و افزود: از مردم سیستان و بلوچستان درخواست می‌شود در صورتی که در خانواده فردی علامت دار شد به نزدیکترین مرکز غربالگری بیماری کرونا مراجعه کنند.

مدیرگروه آموزش و ارتقای سلامت معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: هم‌اینک شاهد جهش این ویروس و پیدایش گونه‌های مختلف آن نظیر کرونای انگلیسی در کشور هستیم که راه پیشگیری از این ویروس همانند دستورالعمل‌های قبلی بوده لذا ضروری است بر اجرای قانون شفا به معنی  شست و شوی مداوم دست‌ها، فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و اجتناب از تردد غیر ضروری توسط مردم با حساسیت بیشتری تاکید شود.

دکتر افروزه کاظمی خاطرنشان کرد: با توجه به نزدیک شدن به مناسبت های مختلف نظیر چهارشنبه سوری و تعطیلات عید نوروز احتمالا شاهد برگزاری دورهمی های خانوادگی و مسافرت‌های غیرضروری خواهیم بود که این امر خطر ایجاد موج‌های جدید را بیشتر خواهد کرد.

وی افزود: باید بدانیم رعایت نکردن دستورالعمل‌های بهداشتی موجب افزایش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا خواهدشد و هرچه میزان واگیری ویروس بیشتر باشد احتمال جهش در آن افزایش می‌یابد بنابراین از تمامی هم‌استانی‌های عزیز انتظار می‌رود با رعایت اصل« پیشگیری بهتر از درمان است» برای حفظ سلامتی خود و دیگران، نسبت به تداوم اجرای پروتکل‌های بهداشتی اهتمام ورزند.

پس عید چکار کنیم؟

در این یک سالی که از ورود کرونا به کشور می گذرد و هم اینک که ویروس انگلیسی جولان می‌دهد این پرسش که برای برون رفت از شرایط طولانی مدت آن باید چکار کرد؟ همواره پژوهشگران علوم رفتاری و انسانی را به پیدا کردن روش‌های نوین هدایت کرده است.

سپیده پیران پژوهشگر علوم اجتماعی در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا به اتفاقات عید و همراه شدن کرونا انگلیسی اشاره کرد و گفت: با شدت گرفتن کرونا انگلیسی مناسبات ایام عید باید تغییر کند و از روش‌های جایگزین برای این روزها استفاده شود.

وی ادامه داد: کتاب خواندن، تماشای انواع فیلم‌ها، دید و بازدیدهای اینترنتی، ورزش و کشف استعدادهای نوین از اقداماتی است که به جای مسافرت و دید و بازدیدها حضوری می‌توان در ایام عید برای جلوگیری از شیوع کرونا انگلیسی انجام داد.

فاطمه رضاعلی فعال رسانه‌ای و پژوهشگر علوم ارتباطات نیز گفت: ویروس کرونا انگلیسی این روزها کشورهای زیادی را در جهان درگیر خود کرده و بر مسائل مختلفی تاثیر گذاشته که یکی از مهمترین آن‌ها جنبه‌های مختلف ارتباطات فردی و اجتماعی است.

وی ادامه داد: بهترین راه‌حل برای رفع  تقابل حفظ سلامت و در عین حال برقرای ارتباط برای رفع نیازها استفاده از شیوه‌های جایگزینی است که در این یک سال به خوبی استفاده شده است.

این فعال رسانه‌ای بیان کرد: بهره‌گیری بیش از پیش از قابلیت‌های فضای مجازی و رسانه‌های اشتراکی برای ایام عید بهترین گزینه برای سالم ماندن همراه با حفظ ارتباطات است.

تعریفی متفاوت از ساختارهای زندگی

بحران ویروس کرونا انگلیسی در همین دوران کوتاه ظهور خود ضمن تأثیرگذاری مستقیم بر افکار و اندیشه‌های انسانی توانسته قدرت خود را برای ایجاد تحولاتی نوین در عرصه‌های علم، فناوری، اقتصاد، سیاست، فرهنگ و سایر شرایط زندگی بشری به رخ کشانده و اندیشمندان را به تفکری دوباره واداشته است.

این ویروس همه را چه متفکران چه متخصصان علوم پزشکی و چه حتی مردم کوچه و بازار به این مسیر کشانده که چه عید باشد یا هر مناسبت و فعل اجتماعی دیگری باید متفاوت زندگی و رفتار کنیم تا خدای نکرده عزیزانمان را از دست ندهیم.

468 ad

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.